Jak na problémovou tchyni

Chcete dostávat pozvánky na kurzy, zajímavé články a slevové akce přímo do své schránky? Nechte nám svůj email.

x

Jak na problémovou tchyni

aneb 6 pravidel jak vyjíti s problémovou tchyní

Z nějakého důvodu nejsou obecně tchyně moc oblíbené. Nevím, jestli je to pravidlo, nicméně se mi zdá, že si na tchyně častěji stěžují spíš ženy než muži. A tak tedy článek hlavně pro vás milé ženy, které máte problémovou tchyni.


Tady máte 6 vyzkoušených pravidel, které vám můžou pomoci.

 

NEVZKAZUJTE NIC PO PARTNEROVI
Hlavně ženy mají tendenci často komunikovat s tchyní přes svého partnera. Takové to typické „Řekni mámě, ať... .“ Komunikace přes třetí osobu moc dobře nefunguje a já ji rozhodně nedoporučuji. A už vůbec ne v tomto případě. Když se vám něco nelíbí, řekněte to tchyni sama a neschovávejte se za partnera. Možná, že to nebude úplně příjemné, ale jedině vy řeknete to co potřebujete a jak potřebujete. A navíc si tím získáte respekt.


MÁ PROTI VÁM TCHYNĚ VÝHRADY, ALE NIKDY TO NEŘEKNE PŘÍMO VÁM?
Zeptejte se jí na to. Př. „Prý se ti nelíbí, jak... .“ Možná bude trochu překvapená vaší přímostí, to je v pořádku. Opět si získáváte respekt. Pokud najde odvahu a vyjádří se, s obhajováním a vysvětlováním to nepřehánějte. Spíš zkuste empaticky uznat její pohled a jen velmi stručně vysvětlit ten svůj. V žádném případě to neznamená, že s ní máte souhlasit nebo něco měnit proti své vůli. Př.:

„Chápu, že to tak vidíš, já to mám jinak.“ Rozumím ti, asi bych si na tvém místě myslela to samé, mě to vyhovuje takto“.


Můžete se jí také zeptat, jak to měla ona se svojí tchyní, jestli spolu vždycky souhlasily. Rozhovor pak můžete ukončit třeba takto:

„Vždyť spolu nemusíme ve všem souhlasit, to je přeci normální.“


KDYŽ VAŠE TCHYNĚ UDĚLÁ NĚCO, CO SE VÁM NELÍBÍ
Pokud se rozhodnete jednat, začněte komunikaci pozitivně a pokračujte otázkou. Např.:

„To je od tebe pěkné, že jsi naší Zuzance koupila toho velkého medvěda. Myslíš, že bys to s náma mohla příště předem prodiskutovat? Máme totiž malý byt a takto velké hračky nemáme kam dávat.“

Preventivně se pak můžete před výročími či jinými příležitostmi zeptat, co má v úmyslu tchyně koupit a třeba něco doporučit.

ZKUSTE UBRAT NA KRITIZOVÁNÍ A PŘIDAT NA POCHVALE A UZNÁNÍ
Kromě toho, že dělá vaše tchyně spoustu věcí podle vás špatně, tak dělá určitě i něco dobře. Zkuste si jich více všímat a nahlas je uznejte. Nikdo není rád kritizován, ani vaše tchyně. Pokud máte tendenci tchyni kritizovat před partnerem, udělejte to samé i před ním. Když přidáte na pochvalách a ocenění a uberete na kritizování, dáváte jasný signál, že jste si neudělala z tchyně protivníka a vidíte věci objektivně.


HLEDEJTE SPOLEČNÉ TÉMA
Zkuste najít něco co umí vaše tchyně lépe než vy a začněte se o to trochu zajímat. Jinými slovy, se na to tchyně vyptávejte a dejte jí prostor, ať vám k tomu něco řekne. Může to být třeba, vaření, zahrádkaření, uklízení nebo nějaký její koníček. Kromě toho, že se u toho bude vaše tchyně určitě dobře cítit, tak se třeba i něco užitečného naučíte. A opět dáváte najevo, že nejste výhradně v opozici.


ZKUSTE JI OBČAS NĚČÍM POTĚŠIT
Doneste malou drobnost, květinu nebo fotky dětí, až k ní půjdete na oběd. Řekněte dětem, ať nakreslí obrázek nebo pro ni něco vyrobí. To všechno jsou věci, které nedají moc práce, ale potěší. Ale hlavně dáváte jasný signál, že chcete budovat dobré vztahy.

 

Nemusíte svoji tchyni milovat. Stačí jen, když ji přijmete takovou, jaká je. Hlavně se ji nesnažte změnit, to se vám s největší pravděpodobností stejně nepovede. Určitě s ní také nebojujte, zbytečně se jen vydáte z energie. Zkuste vědomě předcházet a eliminovat konflikty na minimum a hledat cesty jak s ní vyjít. Nemusíte být nejlepší kamarádky, ale váš vztah může být alespoň neutrální.

Autor: Petra Lachnittová

Další článkyTIP NA KARTY, KTERÉ SKVĚLE PODPOŘÍ KOMUNIKACI S DĚTMI
Jde o čajové karty, tak jim tedy říkáme my, protože je vždycky vytáhneme, když si uděláme nějaký dobrý čaj :-) Karty mají ale své jméno „Podle sebe“ a jsou určeny pro děti a dospělé.
2022-11-08
detail
ZAKÁZANÁ SLOVA
Už jste o nich slyšeli? Ne, nejde o seznam vulgarit, jak by se mohlo zdát :-) Jde o seznam slov, která běžně používáme a obsahově vulgární vůbec nejsou. V komunikaci můžou ale nadělat dost škody.
2020-11-24
detail
VĚTVÍTE?
Termín větvení nemá nic společného se zahradničením, alespoň v tomto článku ne. "Větvení" znamená způsob komunikace, kdy začnete mluvit a tak nějak neřízeně několikrát odbočíte od toho, co jste chtěli původně říct.
2019-04-03
detail
CHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?
Mám pro vás jeden zajímavý tip na čtení. Je to knížka o úklidu. Ano čtete správně, o úklidu :-) Kniha se jmenuje Zázračný úklid aneb pořádek jednou pro vždy...
2018-07-02
detail

staňte se našimi fanoušky a sledujte aktuální nabídku našich kurzů