Jarní čtení / Řekni to jinak

Chcete dostávat pozvánky na kurzy, zajímavé články a slevové akce přímo do své schránky? Nechte nám svůj email.

x

Jarní čtení / Řekni to jinak


Nedávno se mi dostala do rukou knížka „Řekni to jinak“. Nemám ráda knížky o komunikaci, kde je spousta teorie, zbytečné omáčky a praktických a užitečných informací minimum. Tato knížka mezi ně určitě nepatří. Zaujala mě, proto vám ji chci trochu přiblížit.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Autorem knihy je Carl Alasko, psychoterapeut, který má dlouholetou praxi s jednotlivci i páry. Knihu vydalo nakladatelství Portál, na jehož e-shopu ji lze i přímo pořídit za 260 Kč. Je malého formátu, celkem má 199 stran.

OBSAH:

Kniha vychází z 5 pravidel efektivní komunikace, které autor na začátku podrobně vysvětluje. Poté následuje 6 hlavních částí, každá se věnuje komunikaci v určité oblasti.

Celkem je uvedeno 60 scénářů, tj. konkrétních situací / příkladů z praxe autora. Každý scénář je na cca 2 stránky a ukazuje variantu jak v dané situaci NEkomunikovat a jak ano. Nejvíce se autor věnuje partnerským vztahům (33 scénářů).

 

Poslední část se nazývá Pokročilá práce a jsou v ní popsány tyto strategie:

 

PÁR MYŠLENEK, KTERÉ MĚ ZAUJALY, NA UKÁZKU:

„Když už je někdo rozrušený, další konfrontací se pouze zvyšuje napětí a všichni se připraví k boji.“

„Chodit s někým, kdo má potřeby a úmysly přiliš odlišné od těch vašich, je ztráta času.“

„Když je někdo kritizován, obviňován, trestán či ponižován, vždy to vyvolá negativní reakci.“

„Slova, která jako matka, otec, teta, strýc či prarodič (nebo učitel) vyslovíte, mají na dítě dalekosáhlý vliv.“

„Okatě dávat na jevo své znalosti, je adolescentní způsob „předvádění se“, který vždy vyvolává hněv.“


ZÁVĚREM:

Klady
Knížka je čtivá a praktická, najdete v ní spoustu užitečných doporučení, neobsahuje nudnou teorii ani zbytečnou omáčku, jde rovnou k věci. Co je také užitečné, že je malého formátu, v pohodě se vejde i do menší kabelky.

Zápory
Pro někoho by mohlo být negativem přílišné zaměření na partnerské vztahy, které vychází z profese autora. Nicméně postřehy a doporučení jsou přenosná i mimo tuto oblast.

 

Knížka určitě stojí za přečtení, doporučuji ji zájemcům o téma komunikace se zaměřením na partnerské vztahy a efektivní komunikaci. Sama jsem ji zařadila do doporučené literatury pro naše kurzy Efektivní komunikace, Komunikace v partnerských vztazích, Efektivní řešení konfliktů a Konfliktní lidé.

Autor: Petra Lachnittová

 

Další článkyKRITICKÉ MYŠLENÍ
Je potřeba kriticky myslet. Tento výrok je v poslední době docela často slyšet. A je to určitě dobře, i když okolnosti, které zájem o kritické myšlení vzbudily, úplně dobré nejsou. Málokdo ale ví, co to přesně znamená.
2023-07-21
detail
TIP NA KARTY, KTERÉ SKVĚLE PODPOŘÍ KOMUNIKACI S DĚTMI
Jde o čajové karty, tak jim tedy říkáme my, protože je vždycky vytáhneme, když si uděláme nějaký dobrý čaj :-) Karty mají ale své jméno „Podle sebe“ a jsou určeny pro děti a dospělé.
2022-11-08
detail
ZAKÁZANÁ SLOVA
Už jste o nich slyšeli? Ne, nejde o seznam vulgarit, jak by se mohlo zdát :-) Jde o seznam slov, která běžně používáme a obsahově vulgární vůbec nejsou. V komunikaci můžou ale nadělat dost škody.
2020-11-24
detail
VĚTVÍTE?
Termín větvení nemá nic společného se zahradničením, alespoň v tomto článku ne. "Větvení" znamená způsob komunikace, kdy začnete mluvit a tak nějak neřízeně několikrát odbočíte od toho, co jste chtěli původně říct.
2019-04-03
detail

staňte se našimi fanoušky a sledujte aktuální nabídku našich kurzů