ZAKÁZANÁ SLOVA

Chcete dostávat pozvánky na kurzy, zajímavé články a slevové akce přímo do své schránky? Nechte nám svůj email.

x

ZAKÁZANÁ SLOVA

Už jste o nich slyšeli? Ne, nejde o seznam vulgarit, jak by se mohlo zdát. Jde o seznam slov, která běžně používáme a obsahově vulgární vůbec nejsou. V komunikaci můžou ale nadělat dost škody, a proto by se klidně na seznam zakázaných slov mohly přidat. Zkuste si je teď všechny přečíst a zamyslete se nad tím, co mají společného?

 

ZASE

NIKDY

VŮBEC

POŘÁD

STOKRÁT

VŽDYCKY

10x, 100x, 1000x

LASKAVĚ

 

 

Tady je pár konkrétních příkladů použití:

 

Nikdy mi nezavoláš sám od sebe.“

Zase jsi přišla pozdě.“

„Vždyť jsem ti to říkala, ty mě vůbec neposloucháš.“

„Proč po tobě musím pořád uklízet to nádobí?!“

Vždycky tě zajímali kamarádi víc než já.“

Stokrát jsem tě upozorňoval, že máš ty klíče dávat na jedno místo. Můžeš to laskavě dělat?!“

 

 

Společné pro tyto slova je, že, ve většině případů přehánějí, vyčítají a útočí. Když tato slova používáme, máme často nepříjemný (podrážděný, ironický, vyčítavý, útočný) tón.

 

A ač by si ten, kdo je ze svých úst vypouští, zřejmě přál, aby došlo ke změně, tak mají zcela opačný efekt. Díky jejich použití se situace nezmění nebo jen na malou chvíli. Z dlouhodobého hlediska se tento styl komunikace negativně podepíše na vztahu dotyčných.

 

Ten kdo je používá to dělá hlavně proto, aby si vyventiloval svůj (možná oprávněný) hněv. Často nám také vklouznou do úst jednoduše proto, že nevíme jak jinak situaci komunikovat. Jde o naučený komunikační vzorec. Díky těmto neuvědomovaným komunikačním vzorcům pak místo řešení problému rozdmýcháváme hádky, ale problém zůstává nevyřešen.

 

Proto je lepší si tyto slova přidat na svůj soukromý seznam zakázaných slov a raději se jim vyhýbat.

 

Možná vás napadá, ale co teda říct místo toho? To mám jako mlčet, když mě to štve? Vůbec ne. Místo zmíněných vět by šlo říct například toto:

„Mrzí mě, že v poslední době volám jen já.“ XNikdy mi nezavoláš sám od sebe.“

„Byli jsme domluvení, že přijdeš v 17.00 hod., je 17.30 hod. Minulý týden jsi přišel taky o 40 min. pozdě.“ X Zase jsi přišla pozdě.“

„Mirku, zdá se mi, že mě moc nevnímáš. Mám ti to říct někdy jindy?“ X „Vždyť jsem ti to říkala, ty mě vůbec neposloucháš.“

„Včera i dneska ráno jsem uklízela tvůj hrneček od kafe.“ X „Proč po tobě musím pořád uklízet to nádobí?!“

„Chtěla bych s tebou trávit víc času, jak to uděláme?“ X Vždycky tě zajímali kamarádi víc než já.“

„Když se dávají ty klíče na jedno místo, tak je pak člověk nemusí hledat.“ X Stokrát jsem tě upozorňoval, že máš ty klíče dávat na jedno místo. Můžeš to laskavě dělat?!“

 

 

Autor: Petra Lachnittová

Další článkyTIP NA KARTY, KTERÉ SKVĚLE PODPOŘÍ KOMUNIKACI S DĚTMI
Jde o čajové karty, tak jim tedy říkáme my, protože je vždycky vytáhneme, když si uděláme nějaký dobrý čaj :-) Karty mají ale své jméno „Podle sebe“ a jsou určeny pro děti a dospělé.
2022-11-08
detail
ZAKÁZANÁ SLOVA
Už jste o nich slyšeli? Ne, nejde o seznam vulgarit, jak by se mohlo zdát :-) Jde o seznam slov, která běžně používáme a obsahově vulgární vůbec nejsou. V komunikaci můžou ale nadělat dost škody.
2020-11-24
detail
VĚTVÍTE?
Termín větvení nemá nic společného se zahradničením, alespoň v tomto článku ne. "Větvení" znamená způsob komunikace, kdy začnete mluvit a tak nějak neřízeně několikrát odbočíte od toho, co jste chtěli původně říct.
2019-04-03
detail
CHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?
Mám pro vás jeden zajímavý tip na čtení. Je to knížka o úklidu. Ano čtete správně, o úklidu :-) Kniha se jmenuje Zázračný úklid aneb pořádek jednou pro vždy...
2018-07-02
detail

staňte se našimi fanoušky a sledujte aktuální nabídku našich kurzů